Λέων: Εξαγωγή Κυνόδοντα
![](https://ktiniatreio.net/wp-content/uploads/2021/04/LEON-5-200x300.jpeg)
Μελέτη Περίπτωσης: ΛΕΩΝ
Ο Λέων, ένας γάτος 10 ετών με ιστορικό χρόνιας ουλοστοματίτιδας, εμφάνισε ξαφνικά μειωμένη διάθεση και προσκομίστηκε άμεσα στο κτηνιατρείο μας. Κατά την κλινική εξέταση δεν υπήρξαν άλλα παθολογικά ευρήματα, οπότε η κύρια υποψία μας επικεντρώθηκε στον προ ετών σπασμένο άνω κυνόδοντα του(204), ο οποίος είχε υποστεί καταστροφή της μύλης και νέκρωση του πολφού.
Η γενική εξέταση αίματος που έγινε προ εγχειρητικά, έδειξε ήπια λευκοκυττάρωση.
![](https://ktiniatreio.net/wp-content/uploads/2021/04/1-LEON.jpeg)
Αρχικά παρασκευάστηκε ο κρημνός.
![](https://ktiniatreio.net/wp-content/uploads/2021/04/2-LEON.jpeg)
Πραγματοποιήθηκε εξαγωγή του παθολογικού κυνόδοντα με τη χρήση οδοντάγρας και συνδεσμοτόμου.
![](https://ktiniatreio.net/wp-content/uploads/2021/04/3-LEON-1024x481.png)
Δημιουργήθηκε παρειακός κρημνός και έγινε συρραφή του φατνίου.
![](https://ktiniatreio.net/wp-content/uploads/2021/04/4-LEON.jpeg)
Οι ιδιοκτήτες ακολούθησαν πιστά τις μετεγχειρητικές οδηγίες και κατά την επανεξέταση του ύστερα από 20 μέρες, διαπιστώθηκε ότι ο κρημνός είχε δέσει πλήρως και η όρεξή του είχε επανέλθει.
Έγινε αφαίρεση των ραμμάτων και ο Λέων επανήλθε στις φυσιολογικές του συνήθειες σε σύντομο χρονικό διάστημα χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.